28

Laboratuvarlar

İTÜ/Kozmo-Lab
İTÜ/Kozmo-Lab kozmojenik izotop analizleri için numune hazırlayan bir laboratuvardır. Konusunda uzman akademisyenlerin gözetiminde Cl-36 ve Be-10 izotopu analizlerinde kullanılabilecek her tür kayaçtan örnek hazırlama işlemleri yapılabilmektedir. İTÜ/Kozmo-Lab'da arazide örnek alımından, son numune hazırlamasına, AMS analizlerinden, yaş hesaplamaya kadar tüm alanlarda dışarıya hizmet verilmektedir.
http://www.kozmo-lab.itu.edu.tr


İTÜ Avrasya Mineral Hazırlama ve Ayırma Laboratuvarı

İTÜ Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü, İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Müh. Bölümü, İTÜ Tektonik Çalışma Grubu üyeleri tarafından ortak kullanılan Mineral Hazırlama ve Ayırma Laboratuvarı, jeokronolojik yaş tayini için kayalardan mineraller (zirkon, monozit, muskovit, biyotit, hornblend, apatit vb.) ayırmak ve tüm kaya jeokimya analizi için kayayı öğütmek için yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Laboratuvar, Makine Fakültesi Motorlar Laboratuvar binasının en alt katında yer almaktadır. Laboratuvarın sorumlusu Aral Okay’dır, kendisine Gürsel Sunal ve Gültekin Topuz yardımcı olmaktadır.

Laboratuvarda kaya numunesini parçalama, kırma, ufalama, öğütme, çıkan malzemeyi eleme, manyetik ve ağır sıvılar ile ayırma için çok sayıda cihaz mevcuttur. Bu cihazlar genellikle TÜBİTAK ve BAP projeleri kapsamında 1996 senesinden beri farklı öğretim üyeleri tarafından parça parça alınmıştır. İTÜ Mineral Hazırlama ve Ayırma Laboratuvarı bu tip laboratuvarlar arasında Türkiye’deki en iyisidir. İstanbul, Çanakkale, Muğla, Fırat ve Kocaeli üniversitelerinden gelen çok sayıda araştırıcı laboratuvarı kullanmıştır ve kullanmaktadır. Laboratuvar, araştırma yapan herkese açıktır. Laboratuvarda ayrılan mineraller yurtdışına jeokronolojik ölçüm için gitmektedir. Bu ölçümlerin sonuçları nitelikli akademik dergilerde yayınlanmakta, ve daha da önemlisi Türkiye’nin jeolojik tarihi ve geçirdiği süreçler hakkında kıymetli veriler vermektedir.

Laboratuvarda bulunan bazı ekipmanlar
Pres makineleri (Hidrolik pres)
Kırıcılar - Çeneli kırıcı
Kırıcılar - Silindirik (merdaneli) kırıcı
Havalandırma sistemi
Elek analizi (sallayıcı)
Yapıştırma makinaları (Poşet yapma makinası)
Etüv

Sallantılı masa (besleme ünitesi)
Manyetik seperatör
Isıtıcılı magnetik karıştırıcılar
Isıtıcılı magnetik karıştırıcılar
Saf (distile) su cihazı
Ultrasonik banyo
Vakum pompası
Isıtıcı Tabla
Çeker ocak
Diskli (Agat havanlı) öğütücü
Karot/kaya kesici (kaya dilim alma testeresi)
İnce kesit makinası
Taş kesme makineneleri (ince kesit laplama makinası)
Binoküler mikroskopTrinoküler stereo zoom mikroskop
Refraktometre
Hassas terazi
Klima ve nem alma cihazı

İnce kesit laboratuvarı
Kaya kesme ve tıraşlama makinesi
İnce-kesit aşındırma ve hassas kesme
Karot/kaya kesici (kaya dilim alma testeresi)
İnce kesit makinası
Taş kesme makineneleri (ince kesit laplama makinası)
Binoküler mikroskopTrinoküler stereo zoom mikroskop